E-Transit

Jak Ford buduje samochody elektryczne? Ambitny plan i ważne wartości, także w Europie

26.05.2023

Ford ma ambitny plan, aby stanąć na czele rewolucji pojazdów elektrycznych. Obecnie jest na dobrej drodze do osiągnięcia docelowej rocznej produkcji 600 000 pojazdów elektrycznych na całym świecie do końca 2023 roku, a do końca 2026 roku – 2 milionów. Szacuje się, że do 2030 roku pojazdy elektryczne będą stanowiły połowę sprzedaży Forda – w Europie 100% samochodów osobowych ma być całkowicie elektrycznych do 2030 roku, a 100% lekkich pojazdów użytkowych ma być zeroemisyjnych do 2035 roku. W jaki sposób producent ma zamiar spełnić ten niezwykle ambitny plan?

  • Ford wcisnął gaz do dechy i ma ambitny plan transformacji na samochody elektryczne.
  • Łączne inwestycje z tym związane tylko do 2026 roku przekroczą 50 miliardów dolarów, obejmując budowę nowych kompleksów produkcyjnych. Wszystko odbywa się z maksymalną dbałością o lokalny ekosystem i zaangażowaniem w regionalne społeczności.
  • W Europie Ford prezentuje kolejne modele z ekscytującej elektrycznej gamy samochodów, a elektryczna ofensywa Forda w Europie obejmuje wiele krajów, w tym także Polskę.

Plan poza elektryfikacją legendarnych modeli Forda w postaci Mustanga Mach-E, F-150 Lightning i E-Transita zawiera także stworzenie nowych ikon, które będą konkurencyjne w kluczowych segmentach rynku. Cała linia modelowa ma być atrakcyjna i prosta w odbiorze, co spotyka się z zainteresowaniem klientów. Idealnym przykładem jest F-150 Lightning, który został momentalnie pokochany przez Amerykanów, a niedawno okazało się, że będzie oferowany także na niektórych rynkach w Europie.

Ogromne inwestycje i dbałość o wartości

Sto lat po wybudowaniu przez Forda przełomowej fabryki w Rouge, cały rynek przechodzi transformację na samochody elektryczne. Ford bierze to do siebie naprawdę poważnie, czego dowodem są choćby gigantyczne inwestycje o wartości 11 mld dolarów w dwa kampusy – BlueOval City i BlueOval SK. Łącznie w latach 2022-2026 Ford zainwestuje w pojazdy i elektryczne i akumulatory ponad 50 miliardów dolarów.

Infografika Forda

W BlueOval City w Tennessee trwają pracę ziemne, a zaawansowany kompleks produkcyjny będzie służył do montażu kolejnych modeli elektrycznych oraz zaawansowanych baterii. W kompleksie zatrudnionych będzie około 6 tys. osób, a pracę rozpocznie on w 2025 roku. BlueOval SK Battery Park w Kentucky, w którym pracę znajdzie kolejnych 5 tys. osób, jest nie mniej ważny, bowiem będzie dostarczał akumulatory do przyszłych samochodów elektrycznych.

Co istotne, zakład w Tennessee został zaprojektowany tak, aby był neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i nie wysyłał żadnych odpadów na wysypiska. Ambitnym celem jest funkcjonowanie kompleksu w taki sposób, aby spełniał lub przewyższał wydajność lokalnego ekosystemu. W tym celu np. oczyszczone ścieki będą wykorzystywane do produkcji, by zminimalizować pobór słodkiej wody.

Ford Ion Park, globalne centrum baterii w południowo-wschodnim Michigan, ma zostać otwarte w 2023 roku. Przyspieszy ono badania i rozwój w zakresie technologii baterii i ogniw akumulatorowych. W tym miejscu najnowocześniejszy sprzęt będzie wykorzystywany do pilotowania nowych technik produkcyjnych, które pomogą firmie szybko testować i skalować projekty ogniw akumulatorowych z wykorzystaniem nowatorskich materiałów.

Od rekrutacji do rozwoju talentów Ford chce opierać się na bardzo ważnych wartościach – różnorodności, sprawiedliwości oraz integracji. Lokalne społeczności, mają nie tylko znaleźć pracę w zakładach Forda, ale także korzystać z tych inwestycji. Ford pracuje nad tym, aby nie tylko zaangażować się w lokalne społeczności, ale także je wzbogacać. W Kentucky Ford współpracuje z lokalnymi społecznościami od ponad 100 lat, więc wie, jak to robić.

W Rouge Electric Vehicle Center Ford zainwestował łącznie 950 milionów dolarów i stworzył 750 miejsc pracy. W pięciu zakładach Forda w Michigan powstało natomiast 1 700 nowych miejsc pracy.

Gigantyczne zmiany także w Europie

Ford czyni istotne postępy w kierunku elektrycznej przyszłości w Europie, gdzie zakłada stworzenie ekscytującej linii pojazdów elektrycznych, w tym m.in. elektryczną wersję popularnego Forda Puma. Niedawno ogłoszone zostały zupełnie nowe, elektryczne modele: Explorer, E-Transit Courier i E-Transit Custom, które dołączą do jeżdżących już po drogach Mustanga Mach-E i E-Transita.

Infografika Forda

Do połowy 2026 roku 100% gamy pojazdów osobowych Forda w Europie będzie można kupić w wersji w pełni elektrycznej albo hybrydowej plug-in, a do 2030 roku w pełni elektrycznej. Do 2024 roku także pojazdy użytkowe Forda będą dostępne w wersji elektrycznej albo hybrydowej plug-in, a do 2030 roku mają one stanowić 2/3 sprzedaży. Wszystkie użytkowe pojazdy Forda mają być zeroemisyjne do 2035 roku. Warto zauważyć, że cały proces odbywa się w związku z rynkowym popytem. W 2022 roku sprzedaż pojazdów elektrycznych Forda rosła w tempie dwukrotnie szybszym niż cała branża. Co istotne, ponad 60% stanowili nowi dla Forda klienci.

Widać to także w Polsce – zarówno Mustang Mach-E, jak E-Transit mogą pochwalić się tytułami najlepiej sprzedającego się samochodu elektrycznego w Polsce w wybranych miesiącach ogółem. Oba modele mają w swoim dorobku takie sukcesy na całym świecie, a Mustang Mach-E jest już obecny niemal w 40 krajach na całym świecie.

Centrum transformacji w Europie stanowi kilka kompleksów produkcyjnych. Główna siedziba europejskiego oddziału Ford Model E znajduje się w  Kolonii. To tam dzięki przebudowie zakładu za 2 miliardy dolarów pod koniec bieżącego roku rozpocznie się produkcja elektrycznych samochodów osobowych.

W zakładzie w Krajowie w Rumunii, gdzie obecnie produkowany jest Ford Puma, już w 2024 roku będą powstawać trzy kolejne modele. To elektryczne wersje Forda Pumy, Transita Couriera i Tourneo Couriera. Kompleks będzie wykorzystywać doświadczenie Ford Otosan, z którego fabryki w Turcji już zjeżdżają E-Transity. Popyt na samochody jest tak duży, że spółka zainwestuje 2 mld euro w zwiększenie mocy produkcyjnych, co wygeneruje 3 000 nowych miejsc pracy.

Swoje miejsce w transformacji marki znajdzie także zakład w Walencji. Samochody hybrydowe i elektryczne mogą być produkowane tam jeszcze w tej dekadzie, co pozwala na zbudowanie europejskiej sieci rentownych kompleksów produkcyjnych.

Przejście Forda na elektryczną przyszłość w Europie wiąże się również z zakładami produkującymi baterie do samochodów elektrycznych. Zakład w Turcji ma rozpocząć pracę w połowie dekady, a jego wydajność ma wynosić od 30 do 45 gigawatogodzin. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że baterie do elektrycznych Fordów są produkowane także w Polsce – w zakładzie LG Energy Solution Wrocław.

Samochody elektryczne Forda

W Wielkiej Brytanii Ford zainwestował natomiast 125 mln funtów w zakład Halewood zwiększając moce produkcyjne i umożliwiając przekształcenie go w fabrykę komponentów do samochodów elektrycznych. Elektryczne jednostki napędowe z Halewood docelowo znajdą się w 70% samochodów elektrycznych Forda sprzedawanych w Europie do 2026 roku.

Produkcja samochodów elektrycznych Forda w liczbach:

– 600 tysięcy samochodów rocznie w 2023 roku;– 2 miliony samochodów rocznie w 2026 roku;– ponad 50 miliardów dolarów na inwestycje do 2026 roku;– przebudowa zakładu w Kolonii za 2 miliardy dolarów;– 2 miliardy dolarów na zwiększenie możliwości produkcyjnych Ford Otosan w Turcji w związku z ogromnym zainteresowaniem E-Transitem;– szereg inwestycji w innych europejskich kompleksach;– 9 w pełni elektrycznych modeli w Europie do 2024 roku.


Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje Auto Styl Inowrocław

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Auto Styl Inowrocław