Terenowy Ford Bronco w Europie

07.07.2022

Ikona terenowych wypraw w Europie

Ford poinformował dziś, że na rynek europejski po raz pierwszy wkroczy legenda amerykańskiej motoryzacji – SUV Bronco1 z napędem 4×4, zdolny do pokonywania ekstremalnych tras terenowych.

Czterodrzwiowy Bronco z napędem na obie osie, wyposażony w zaawansowane rozwiązania techniczne, podnoszące jego terenowe możliwości, będzie dostępny w limitowanej liczbie egzemplarzy na wybranych rynkach europejskich z ruchem prawostronnym przed końcem 2023 roku.

Bronco zyskał miano „G.O.A.T” (Goes Over Any Type of Terrain) – modelu, który porusza się w każdym terenie dzięki zaawansowanemu układowi napędu na cztery koła i innowacyjnym systemom ułatwiającym pokonywanie bezdroży, takim jak Trail Control™ i aż siedem trybów jazdy.2


Bogaty wybór akcesoriów

W opracowanym od podstaw z myślą o przygodzie wszechstronnym Bronco zastosowano wyjątkowe rozwiązania, takie jak zdejmowane panele, zintegrowane punkty montażowe do akcesoriów oraz standardowe materiały ułatwiające utrzymanie wnętrza w czystości. Nabywcy Bronco mogą wybierać z szerokiej gamy autoryzowanych przez Forda akcesoriów, z których wszystkie zostały zaprojektowane z myślą o bezproblemowym montażu i indywidualizacji, dzięki czemu sprawdzą się w różnorodnych wyprawach.

„Bronco to najsolidniejszy i najbardziej wszechstronny samochód terenowy Forda, a nowa generacja może stać się nową ikoną off-roadu, łącząc DNA pierwszej generacji z najnowszymi systemami użytecznymi w terenie i z szeroką gamą akcesoriów” – powiedział Matthias Tonn, główny inżynier, Import Vehicles, Ford of Europe. „Po ogromnym sukcesie nowego Bronco w USA cieszymy się, że możemy przynieść trochę ducha przygody naszym klientom w Europie.”

Ford Bronco


Odrodzenie się legendy

Od momentu pojawienia się w USA pierwszej generacji Bronco w 1966 roku, model ten reprezentuje najwyższy wymiar swobody, zabawy i możliwości terenowych. Ford w 2020 roku ponownie wprowadził na rynek północnoamerykański kultowego Bronco. Wracający po 25-letniej nieobecności model zachował DNA pierwszej generacji, a jednocześnie zyskał nowe, innowacyjne elementy, zapewniające funkcjonalność w terenie. Bronco jest obecnie oferowany w Europie w limitowanej liczbie egzemplarzy, dostępnych dla entuzjastów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Zespół projektowy rozpoczął prace nad Bronco od czystej kartki papieru i wykonania cyfrowego, pełnowymiarowego skanu modelu pierwszej generacji. Celem było zachowanie pełnych siły proporcji i natychmiast rozpoznawalnej bryły, które pozostały kluczowymi elementami nowego projektu. Krótkie zwisy, wyraziste linie i odważne, funkcjonalne detale nadają Bronco wygląd solidnego pojazdu, znającego swoje przeznaczenie, co czyni go niepowtarzalnym, a także przyczynia się do jego wyjątkowych możliwości terenowych.

Przednia część pojazdu wyróżnia się charakterystyczną kratą wlotu powietrza do chłodnicy, rozciągającą się na całą szerokość, okrągłymi reflektorami i odważnymi emblematami, sprawiającymi, że nie można tego modelu pomylić z żadnym innym. Kwadratowe panele poszycia nadwozia są zaprojektowane tak, aby łatwiej było obserwować narożniki karoserii SUV-a, a tym samym pewniej manewrować podczas przepraw w trudnych warunkach terenowych.

Ford Bronco


Demontaż dachu i drzwi

W Bronco możemy zdemontować dach, który dla podniesienia komfortu akustycznego w podróży wykończony jest specjalną tłumiącą podsufitką. Hardtop jest dzielony na cztery moduły, z których na dwa przednie przygotowano specjalne pokrowce, aby ułatwić elastyczne kształtowanie przestrzeni kabiny. Możliwy jest pełny demontaż wszystkich drzwi3 – kierowca może to zrobić własnymi siłami, za pomocą jednego narzędzia i w ciągu zaledwie ośmiu minut, zapewniając swobodę wsiadania i wysiadania w plenerze, poprawiając również pole obserwacji wokół samochodu w warunkach terenowych przepraw. 

Pozbawione ramek okna obniżają wagę całych drzwi, dzięki czemu są one na tyle lekkie, aby mógł je zdemontować niemal każdy, niezależnie od siły i postury. Właściciele większości samochodów 4×4, w których dopuszczalny jest demontaż drzwi, zawsze mają dylemat, co z nimi zrobić, podczas gdy w Bronco zaprojektowano specjalne pokrowce do bezpiecznego przewożenia drzwi, zanim przyjdzie czas na ponowny montaż. Zespół projektowy przewidział też miejsce montażu lusterek zewnętrznych przed słupkiem A, dzięki czemu nie zmienia się ich rola i ustawienie po zdjęciu drzwi.


Technologia, która daje swobodę

Centrum układu kontrolującego sprawne poruszanie się na dowolnej nawierzchni jest Terrain Management System™, który ułatwia kierowcom wybór stosownego trybu, pozwalającego najlepiej korzystać z możliwości samochodu w warunkach jakie zastał na drodze. Oprócz trybów drogowych, takich jak Normal, Eco, Sport i Slippery i specjalnego trybu G.O.A.T., tryby off-road obejmują Mud/Ruts, Sand i czerpiący inspirację z wyścigów terenowych tryb Baja. Każdy z trybów dobiera własną charakterystykę pracy przepustnicy, momenty zmiany przełożeń skrzyni biegów i reakcję układu kierowniczego, dostosowując je do warunków, w których porusza się Bronco.

Bronco jest dostępny z dwubiegową elektroniczną skrzynią rozdzielczą lub dwubiegową elektromechaniczną skrzynią rozdzielczą z trybem automatycznym, pozwalającym na płynne przełączanie systemu między napędem na dwa i cztery koła w zależności od warunków. Blokada tylnego mechanizmu różnicowego jest wyposażeniem standardowym, natomiast w wyposażeniu dodatkowym są blokada przedniego mechanizmu różnicowego i system odłączania drążka stabilizatora przedniego zawieszenia, które zapewniają maksymalne wykrzyżowanie i skok koła w trudnych warunkach terenowych.

Bronco oferuje również Trail Toolbox, czyli zestaw specjalnych systemów terenowych, które mają wspierać kierowców i pozwalać im na swobodne monitorowanie możliwości pojazdu. Trail Control™ działa podobnie jak tempomat. Kierowca może określić dowolną prędkość do 31 km/h, a pojazd automatycznie przejmuje kontrolę nad przyspieszeniem i hamowaniem, utrzymując wybraną prędkość, podczas gdy kierowca koncentruje się na kierowaniu w trudnym terenie.

Ford Bronco


Stworzony do odważnej jazdy

Pod poszyciem Bronco kryje się podwozie wykonane ze stali o podwyższonej wytrzymałości, z siedmioma poprzecznymi elementami konstrukcyjnymi, które zapewniają wytrzymałe podparcie, a także nie ograniczają sporego skoku zawieszenia, zapewniając spektakularne możliwości terenowe.

Bronco jest wyposażony w zawieszenie terenowe o wysokich parametrach pracy (HOSS), które składa się z niezależnych wahaczy ze sprężynami śrubowymi o dużym skoku z przodu, co zmniejsza masę nieresorowaną nawet o 20 procent w porównaniu z konstrukcjami z pełnymi osiami, a także poprawia komfort jazdy i stały kontakt z nawierzchnią. Z tyłu standardową konfigurację stanowi pięciowahaczowe zawieszenie, pełna oś z modyfikowalnymi sprężynami o długim skoku i wytrzymałymi amortyzatorami. 17- i 18-calowe felgi aluminiowe dostępne w ofercie, są wyposażone w opony terenowe zapewniające komfort na drodze i pewność w terenie.

Ford Bronco


Nowe technologie, wszechstronność

Chociaż Bronco został zbudowany z myślą o najtrudniejszych warunkach terenowych, nie musimy rezygnować z komfortu i wygody podróżowania. 8-calowy, zestaw wskaźników TFT współpracuje z 12-calowym centralnym ekranem dotykowym LCD obsługującym system komunikacji i rozrywki najnowszej generacji SYNC 4,4, który korzysta z bezprzewodowych aktualizacji oprogramowania Power-Up, które dbają o utrzymanie funkcjonalności systemów przez czas użytkowania pojazdu.

Bronco ma również na szczycie deski rozdzielczej punkty mocowania, dzięki którym klienci mogą zamontować i podłączyć swoje aparaty fotograficzne lub telefony komórkowe dysponujące odpowiednimi złączami zasilania 12 V i USB.

Apple CarPlay i Android Auto5 instalowane są w standardzie obok systemu nagłośnienia B&O® Premium Sound System6 z 10 głośnikami i subwooferem, który płynnie komunikuje się z dostępną aplikacją FordPass7. Nawet w najcięższym terenie Bronco stara się ułatwić jazdę; standardowy system kamer 360 wyświetla obrazy otaczającego terenu, m.in. pozwala zobaczyć okolice kół, których nie można zauważyć z fotela kierowcy, co zwiększa szansę pokonania trudnych przeszkód na skalistych odcinkach przeprawowych.

„Bronco został stworzony, aby dać klientom swobodę bezpiecznego odkrywania nowych miejsc. Ten kultowy samochód można dostosować do niemal każdego rodzaju wyprawy, bez poświęcania komfortu, funkcjonalności czy osiągów. To najbardziej sprawny i wszechstronny terenowy SUV Forda, który będzie dawał Europejczykom dużo radości – powiedział Matthias Tonn.***
1 Oficjalne dane homologacyjne dotyczące zużycia paliwa i emisji CO2 zostaną podane przed rozpoczęciem sprzedaży. Deklarowane zużycie paliwa/zużycie energii w cyklu WLTP, emisja CO2 i zasięg napędu elektrycznego mierzone są zgodnie z wymaganiami i specyfikacjami technicznymi zawartymi w rozporządzeniach europejskich (WE) 715/2007 i (UE) 2017/1151 w aktualnym brzmieniu. Przyjęta obecnie procedura testowa pozwala na porównanie wyników uzyskanych przez różne typy pojazdów oraz różnych producentów.

2 Systemy asystenckie wspomagające kierowcę są uzupełnieniem jego uwagi, ale nie zastępują oceny sytuacji i konieczności kontrolowania pojazdu przez kierowcę. Mimo ich wsparcia należy zachować zasady bezpieczeństwa na drodze. Szczegółowe informacje i ograniczenia znajdują się w instrukcji obsługi.

3 Demontaż drzwi wyłącznie do użytku w terenie. Demontaż drzwi wpłynie na ochronę, jaką zapewniają pasażerom i może podczas kolizji lub przewrócenia się pojazdu wpłynąć na działanie systemów bezpieczeństwa, w tym zabezpieczeń antykapotażowych i bocznych poduszek powietrznych, montowanych w oparciach przednich siedzeń.

4 Nie prowadź samochodu, gdy jesteś zdekoncentrowany oraz podczas korzystania z urządzeń mobilnych. W miarę możliwości korzystaj z systemów sterowania głosem. Niektóre funkcje mogą nie być dostępne, kiedy pojazd znajduje się w ruchu. Nie wszystkie funkcje są kompatybilne ze wszystkimi telefonami.

5 Wymaga telefonu z aktywną usługą transmisji danych i kompatybilnym oprogramowaniem. SYNC 4 nie kontroluje produktów innych firm podczas użytkowania. Firmy zewnętrzne ponoszą wyłączną odpowiedzialność za funkcjonalność swoich aplikacji.

6 BANG & OLUFSEN© 2021 i B&O© 2021. BANG & OLUFSEN™ oraz B&O™są zastrzeżonymi znakami towarowymi należącymi do Bang & Olufsen Group. Na licencji Harman Becker Automotive Systems Manufacturing Kft. Wszelkie prawa zastrzeżone.

7 FordPass Connect, aplikacja FordPass dla smartfonów i bezpłatne usługi powiązane z komunikacją sieciową są wymagane w przypadku korzystania z funkcji zdalnych (szczegóły można znaleźć w warunkach użytkowania FordPass). Usługi dla pojazdów skomunikowanych zależą od dostępności kompatybilnych sieci Vodafone i sieci partnerskich Vodafone. Zmieniająca się technologia, sieci komórkowe i możliwości pojazdu mogą ograniczać funkcjonalność i uniemożliwiać działanie funkcji korzystających z sieci. Usługi dla pojazdów skomunikowanych nie obejmują hotspotu Wi-Fi.


    

Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje Auto Styl Inowrocław

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Auto Styl Inowrocław